Ako uzamknúť kontajnerové stojisko, ktoré je ďaleko od domu bez prívodu elektriky? Nedovolia Vám viesť elektrický kábel až k stojisku, lebo by ste museli “rozkopať” chodník či cestu? Bude stačiť batériový systém? Ako bude fungovať solár v zime? Do stojiska sa stále dostávajú “vyberači” a zostáva po nich neporiadok? Potrebujete spravovať stojisko na diaľku? Rozhodli ste sa pre polopodzemné kontajnery a nechcete, aby tam vhadzovali smeti okoloidúci?
To je len zopár otázok, s ktorými sa často stretávame. Elektronické uzamknutie kontajnerových stojísk je vhodným spôsobom, ako kontrolovať prístup ku kontajnerom a tým aj znižovať náklady za vývoz odpadu a zvyšovať podiel triedeného odpadu. Elektronický systém zabráni nie len anonymnému vyhadzovaniu smetí, ale aj odkladaniu nadrozmerného odpadu v stojisku a znečisťovaniu stojiska. Pod kontrolou budete mať prístupové čipy a v prípade akejkoľvek negatívnej udalosti môžete preveriť, čo sa v danom čase v stojisku dialo.
Pred tým, ako sa rozhodnete uzamknúť stojisko, musíte zainvestovať aj do jeho oplotenia, ktoré musí poskytovať základnú požiadavku pre inštaláciu elektronického prístupového systému a to je brána s pevným dorazom (pozrite “Manuál“), odporúča sa posuvná brána. Potom je potrebné vybrať to správne technické riešenie uzamykania. Ani pri zabezpečení stojiska sa nevypláca siahnuť po najlacnejšom a najjednoduchšom riešení. Práve tu je potrebné myslieť na budúcnosť a dbať na vandaluvzdornosť, dátovú bezpečnosť, modernosť a modulárnosť celého systému. Nové legislatívne požiadavky na triedenie odpadu vytvárajú čoraz väčší tlak na samosprávy a tým aj na jednotlivé bytové domy, aby mali zber odpadu z domácností čo najviac pod kontrolou a znižovali náklady na jeho odvoz a likvidáciu. Chce to veľa osvety medzi obyvateľmi, no začať treba s maličkosťami, ako je ponúknuť jednoduchý ale zároveň bezpečný prístup do stojiska, pridať k tomu aj trochu umu a vtipu, vytvoriť napríklad priestor pre výmenu starých vecí, zber batérií či kuchynského oleja, urobiť zo stojiska súčasť komunitného života, miesto do ktorého nebudú chodiť ľudia s obavami.
Odporúčané riešenia:
- technológia DESFire s vysokou dátovou bezpečnosťou a ochranou pred kopírovaním,
- riadiaca/operačná jednotka so záznamom udalostí,
- možnosť vzdialenej správy cez GRPD, WIF, Ethernet, Bluetooth, cloud,
- elektrické a elektromagnetické zámky s robustnou konštrukciou, určené pre exteriér,
- systém s podporou rôznych typov napájania /kábel, batéria, solár/ a s reguláciou spotreby elektrickej energie.
Čomu sa určite vyhnite pri výbere technického riešenia:
- mechanické kľúče
- DEK systém (iButton)
- lacné RFID systémy bez dátovej bezpečnosti
- dvojkrídlová brána
- elektrické zámky, ktoré nie sú určené do exteriéru
Tieto systémy sú síce lacnejšie, no nemajú budúcnosť z dôvodu nízkej bezpečnosti a v prípade DEK systému až príliš jednoduchého poškodzovania napríklad obyčajným piezo-iskrením zo zapaľovača (podobný účinok má napríklad iskra z elektrického paralizéra, ktorý dokáže citlivú elektroniku úplne zničiť). Ďalším problémom je kopírovanie kľúčov a čipov, čím sa vytráca princíp adresnosti.
Dvojkrídlové brány sú ľahko prekonateľné a elektrické zámky určené pre interiérové priestory určite nepoužívajte, pretože ich konštrukcia nevydrží vplyv vonkajšieho prostredia ani mechanickú záťaž.
Pri výbere prístupového systému sa pýtajte na jeho základné vlastnosti, okrem ceny nech Vás zaujíma jeho spoľahlivosť, efektivita, užívateľská prívetivosť, bezpečnosť a samozrejme, čo je veľmi dôležité, dostupnosť technickej podpory.
Každý bytový dom má svoje špecifiká a to platí aj pre kontajnerové stojiská. Pripravili sme KATALÓG s odporúčaným technickým riešením pre uzamykanie stojísk s rôznymi možnosťami napájania, či už káblom, batériou, solárnym systémom alebo aj napájania nočným prúdom. Dozviete sa ako regulovať spotrebu energie, aké sú možnosti vzdialenej správy systému a čo všetko môžete od prístupového systému očakávať.
Elektronickému uzamykaním kontajnerových stojísk sa venujeme od roku 2006, kedy bolo v rámci projektu Bezpečné bývanie ako prvé uzamknuté prístupovým systémom kontajnerové stojisko na Rovniankovej ulici 16 v Bratislave. Od v tedy sa nám podarilo zrealizovať množstvo úspešných pilotných projektov, ktoré sa stali vzorom pre iných. Či už sú to profesionáli z technickej oblasti alebo zástupcovia miest a obcí, ktorí sa často na nás obracajú s otázkami ohľadom zabezpečenia prístupu do kontajnerových stojísk.