Ako_postavit_KS

Ako postaviť kontajnerové stojisko?

Uvažujete o výstavbe uzamknutého kontajnerového stojiska, ale neviete, ako začať? Na základe našich vlastných skúseností, máme pre Vás niekoľko rád.

1. Výber pozemku

Zďaleka najdôležitejším krokom je nájsť vhodný pozemok. Za ideálnych okolností je to miesto, ktoré je vo vlastníctve bytového domu, je na základe územného plánu vyhradené k umiestneniu odpadových nádob a nevedú pod ním inžinierske siete, ktoré by bránili výstavbe.

Ak máte vyhliadnutý pozemok, ale nepoznáte jeho vlastníka. Môžete ho zistiť na základe výpisu z katastra nehnuteľností a následne s ním jednať o jeho kúpe alebo prenájme.

2. Veľkosť kontajnerového stojiska

Ak má plánované kontajnerové stojisko výmeru do 25m2 a výšku do 5m, je potrebné na stavebný úrad podať iba žiadosť k ohláseniu drobnej stavby. Súčasťou žiadosti musí byť i stanovisko vlastníkov inžinierskych sietí k výstavbe stojiska (voda, kanalizácia, plyn, elektrina, telekomunikácia, teplovod).

Ak má plánované kontajnerové stojisko viac ako 25m2 alebo výšku nad 5 m, je potrebné žiadať o stavebné povolenie. Táto možnosť je však z hľadiska času i množstva podkladových materiálov oproti ohláške drobnej stavby náročnejšia.

Tip: Existencia inžinierskych sietí nemusí tvoriť prekážku výstavby, ak je stojisko rozoberateľné, t.j. v prípade nutnosti je možné ho rozobrať tak, aby sa zabezpečil prístup k inžinierskym sieťam pre servisných pracovníkov. Tento princíp sme využili pri výstavbe kontajnerových stojísk Puzzle a Šupiny.

3. Dizajn a konštrukcia kontajnerového stojiska

Kontajnerové stojisko je vonkajšia stavba, preto musí byť vyhotovené z trvácnych materiálov odolných voči poveternostným podmienkam (napr. kompaktné HPL dosky do exteriéru Kronoplan, exteriérové polykarbonátové dosky Lexan a kovy).  Odolnosť kovových materiálov je nevyhnutné zabezpečiť antikoróznou úpravou, ako je pozinkovanie alebo pieskovanie. Samozrejmosťou by malo byť dostatočné odvetranie stojiska.

Tip: Pri výbere dizajnu kontajnerového stojiska pamätajte na to, že má vyhovovať nielen hygienickým, ale aj estetickým požiadavkám. Zamyslite sa, či chcete každý deň prechádzať okolo nevzhľadnej „kovovej klietky“ alebo chcete okolie vášho bytového domu  skrášliť a cítiť sa v ňom dobre. Nebojte sa netradičných umeleckých riešení.

4. Prístupový systém

Ak už využívate prístupový systém (DEK kľúče alebo bezkontaktné RFID prívesky) na vstup do bytového domu, nevzdajte sa možnosti otvárať tým istým elektronickým kľúčom i kontajnerové stojisko. Zabránite vstupu neoprávneným osobám do stojiska a využijete systém, na ktorý si obyvatelia už zvykli. Napájanie je najvhodnejšie riešiť káblom, ako alternatíva je k dispozícii solárny panel a akumulátor. V takom prípade však musí byť vybraté miesto na otvorenom priestranstve, ktoré nie je tienené stromami.

5. Koordinácia bytových domov

Ak je do výstavby jedného kontajnerového stojiska zapojených viac bytových domov, nezabudnite písomne zadokumentovať hlasovanie o výstavbe stojiska a dohodu o rozdelení finančných nákladov.

6. Informujte zberovú spoločnosť

Zberová spoločnosť musí byť oboznámená s vaším zámerom vybudovať uzamknuté stojisko. Kontaktujte ju a informujte sa, ako zabezpečiť vstup jej pracovníkov do uzamknutého  stojiska v čase odvozu odpadu.

7. Financovanie a cenové ponuky

Zadajte požiadavku na vypracovanie cenovej ponuky vybraným dodávateľom. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou, prihliadajte na kvalitu použitých materiálov a overte si referencie montážnej firmy.  Informujte sa o možnosti dotácie zo strany mesta alebo obce, prípadne iných grantových programov zameraných na ekológiu a životné prostredie.